Sala Koncertowa NOSPR
Kup bilet
Benjamin Britten

Winter Words op. 52

Robert Schumann

Liederalbum für die Jugend op.79 (wybór)

Kinderszenen op. 15

Fünf Lieder op. 40

Benjamin Britten

Who are these Children? op. 84 (wybór)

Ian Bostridge
tenor
Saskia Giorgini
fortepian
Ian Bostridge

Ian Bostridgejest artystą o międzynarodowej sławie. Można go usłyszeć w najznakomitszych salach koncertowych Europy, Japonii i Ameryki Północnej, regularnie występuje też na festiwalach w Aldeburgh, Salzburgu, Edynburgu, Monachium, Wiedniu i Schwarzenbergu. Jako solista-rezydent związany był z wiedeńskim Konzerthaus, nowojorską Carnegie Hall, Het Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonią w Luksemburgu, londyńskim Barbican Centre i Wigmore Hall.

Jego repertuar operowy obejmuje role Tamina (Czarodziejski flet Mozarta), Jupitera (SemeleHändla) i Aschenbacha (Śmierć w Wenecji Brittena) dla English National Opera, Quinta (The Turn of the Screw Brittena), Don Ottavia (Don Giovanni Mozarta) i Calibana (Burza Adèsa) dla londyńskiej Royal Opera House w Covent Garden, Don Ottavia dla wiedeńskiej Staatsoper, Toma Rakewella (The Rake’s Progress Strawińskiego) dla bawarskiej Staatsoper w Monachium i Quinta dla mediolańskiej La Scali.

Wśród najważniejszych planów artysty na sezon 2017/18 znalazły się Les nuits d’été Berlioza z Seattle Symphony pod batutą Ludovica Morlota, tournée po obu wybrzeżach Ameryki, partia tytułowa w oratorium Jephtha Händla dla Opéra national de Paris oraz War Requiem Brittena z Staatskapelle Berlin pod batutą Antonio Pappano. Jest także solistą-rezydentem Orkiestry Filharmonii w Seulu.

Za liczne nagrania uhonorowany został wszystkimi najważniejszymi międzynarodowymi wyróżnieniami, otrzymał też piętnaście nominacji do nagrody Grammy. W roku 2014 podczas ceremonii New Year’s Honours otrzymał tytuł komandora orderu imperium brytyjskiego. W roku 2016 za najnowszą książkę Schubert’s Winter Journey: Anatomy of an Obsession odebrał Pol Roger Duff Cooper Prize, nagrodę w dziedzinie literatury non-fiction.

www.facebook.com/IanBostridge


Saskia Giorgini

Saskia GiorginiZwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Mozartowskiego w Salzburgu z roku 2016, gdzie otrzymała także nagrodę specjalną za najlepszą interpretację utworu napisanego na zamówienie, uważana jest za jedną z najbardziej interesujących pianistek młodego pokolenia. Jej atutami są „bezbłędna technika, przepiękne, poruszające brzmienie, pełne wyobraźni frazowanie i czysta muzykalność” (Salvatore Accardo).

Recitale oraz nagrania koncertowe artystki zdobywają uznanie publiczności. Występowała w ważnych salach koncertowych i na liczących się festiwalach, między innymi w Lingotto w Turynie, Teatro La Fenice w Wenecji, rzymskim Kwirynale, Tivoli Vredenburg w Utrechcie, Muziekgebouw w Eindhoven, na Festiwalu Muzyki Kameralnej w Utrechcie, w salzburgskim Mozarteum, wiedeńskich Konzerthaus i Musikverein, Filharmonii w Sankt Petersburgu, na festiwalu MITO Settembre Musica w Mediolanie, w ramach turyńskiego Unione Musicale, Holland International Music Sessions i Vancouver Summer Festival, w warszawskiej Filharmonii Narodowej, na Międzynarodowym Festiwalu Gwiazd Fortepianu na Łotwie oraz na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Wuhan w Chinach. Brała udział w letniej akademii Kammermusikfest Lockenhaus pod kierownictwem artystycznym Gidona Kremera. Podczas pierwszego występu w Nowym Jorku w roku 2013 wykonała I koncert fortepianowy Rachmaninowa z towarzyszeniem orkiestry New York Concert Artists. Grała z wieloma wybitnymi orkiestrami, między innymi z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, kanadyjską CBC Radio Orchestra, Symphonieorchester Vorarlberg, Klassische Philharmonie Bonn, łotewską orkiestrą symfoniczną z Lipawy, Wuhan Philharmonic Orchestra, L’Orchestra Archi De Sono oraz Orchestra Giovanile Italiana pod batutą takich dyrygentów jak Heribert Beissel, Mario Bernardi, Simon Gaudenz, Gérard Korsten, Tadeusz Wojciechowski, Antonello Manacorda, Andrea Battistoni i Massimiliano Caldi.

Szczególne upodobanie do muzyki kameralnej sprawia, że regularnie współpracuje z tak znanymi muzykami jak Ian Bostridge, Martin Fröst, Janine Jansen, Gilles Apap, Mario Brunello, Thomas Demenga, Friedemann Eichhorn i Dora Schwarzberg.

Wśród jej najbliższych planów artystycznych znajdują się recitale w Hiszpanii, USA, Holandii i we Włoszech, pierwszy występ solowy w wiedeńskim Konzerthaus, oraz występy w ramach serii kocertowej w filharmonii w Seulu i na Lavaux Classic Festival, koncert fortepianowy Mozarta KV 491 z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Sønderjyllands pod batutą Simona Gaudenza, koncert fortepianowy Mozarta KW 453 z towarzyszeniem Klassische Philharmonie Bonn pod dyrekcją Heriberta Beissela, Liebeslieder-Walzer Brahmsa we współpracy z Helmutem Deutschem, Mojcą Erdmann, Kate Lindsay, Dmitrym Korchakiem, Lucą Pisaronim oraz recitale z tenorem Ianem Bostridgem.

W roku 2015 na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego zdobyła nagrodę specjalą za najlepszą interpretację utworu Fryderyka Chopina. Wcześniej, w roku 2012, otrzymała drugą nagrodę a także nagrodę specjalną oraz nagrodę publiczności w konkursie Prix d‘AmadèO w Akwizgranie.

Pierwsze lekcje gry na fortepianie artystka pobierała już w wieku czterech lat. Jako piętnastolatka została przyjęta do Akademii Pianistycznej “Incontri col Maestro” w Imoli, gdzie kontynuowała naukę pod okiem Leonida Margariusa, Louisa Lortiego i Michela Dalberto. Następnie ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Pinerolo u Enrico Pace oraz studia podyplomowe w Mozarteum w Salzburgu u Pavela Gililova.

Saskia Giorgini należy do grona artystów Bösendorfera.