Sala Koncertowa NOSPR

Program

Johann Sebastian Bach

II Koncert brandenburski F-dur BWV 1047

IV Koncert brandenburski G-dur BWV 1049

I Suita orkiestrowa C-dur BWV 1066

V Koncert brandenburski D-dur BWV 1050

III Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068

Akademie für Alte Musik Berlin

Sześć Koncertów brandenburskich i cztery orkiestrowe Uwertury (Suity) Jana Sebastiana Bacha to prawdziwe ukoronowanie zespołowej muzyki instrumentalnej epoki baroku. Swoje wielkie dzieła instrumentalne tworzył Bach jeszcze w Weimarze, będąc koncertmistrzem tamtejszej kapeli dworskiej (1714-1717), głównie jednak później, jako kapelmistrz w służbie muzykalnego księcia Leopolda von Anhalt w Köthen (1717-1723) oraz prowadząc w Lipsku słynne Collegium Musicum (1729-1737). Jeśli Koncerty brandenburskie wyrastają z tradycji włoskiego concerto grosso, to Uwertury reprezentują styl francuski. Styl włoski – to żywiołowość, spontaniczność i instrumentalna wirtuozeria; styl francuski – dostojeństwo i pewna „ceremonialność”. Bach ukazuje swoje mistrzostwo w obu stylach, nierzadko też usłyszymy ich wzajemne przenikanie się – syntezę stylów. Co jednak bodaj ważniejsze, nasycając muzykę niespotykanym dotąd bogactwem kontrapunktu i harmonii, a także barwy-brzmienia, Bach nadaje swoim dziełom wymiar sztuki nie tylko „ponadnarodowej”, lecz zarazem absolutnej i ponadczasowej – tej, która TRWA. [Stanisław Kosz]


Akademie für Alte Musik Berlin

Akademie für Alte Musik Berlinzostała założona w Berlinie w 1982 roku. Orkiestra należy obecnie do światowej czołówki orkiestr kameralnych specjalizujących się w wykonawstwie na instrumentach z epoki i szczyci się niezliczoną ilością sukcesów koncertowych. Zespół regularnie pojawia się w największych salach koncertowych w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej.

Akamus jest filarem berlińskiej sceny kulturalnej. Od ponad 30 lat ma własną serię koncertów w Koncerthaus, a od 1994 roku współpracuje z Staats Oper przy realizacji różnorodnych dzieł epoki baroku. Ponadto, od 2012 zespół ma swój własny cykl koncertów w Prinzregententheater w Monachium.

Akamus daje ponad 100 koncertów rocznie w obsadzie od zespołu kameralnego do orkiestry symfonicznej, które wykonuje pod kierownictwem artystycznym koncertmistrzów Stephana Mai’a, Bernharda Forcka oraz Georga Kallweita oraz wielu dyrygentów gościnnych. Regularnie współpracuje ze światowej sławy solistami, takimi jak: Isabelle Faust, Andreas Staier, Alexander Melnikov, Anna Prohaska, Werner Güra, Michael Volle oraz Bejun Mehta

O międzynarodowym sukcesie Akademie für Alte Musik Berlin świadczy imponująca liczba ponad miliona albumów sprzedanych na całym świecie. Płyty zespołu zostały uhonorowane wieloma międzynarodowymi nagrodami, w tym “Grammy Award”, “Diapason d’Or” oraz “Gramophone Award”. W najnowszej dyskografii zespołu znajdują się nagrania Händla Muzyka na wodzie, Mendelssohn’a Eliasz (pod dyrekcją Hansa-Christopha Rademanna) oraz Pasja wg św. Jana Bacha (pod dyrekcją René Jacobs’a).

Akademia została odznaczona nagrodą “Telemann-Preis” w Magdeburgu, a w 2014 roku, medalem Bach Medaille w Lipsku oraz wyróżnieniem ECHO Klassik.