Sala Kameralna NOSPR
Galeria z koncertu

Program

Marcel Pérès

Missa ex tempore

prawykonanie

Anna Szostak
Dyrygent
Camerata Silesia
Marcel Pérès
śpiew

Marcel Pérès jak nikt inny przyczynił się do ponownego odkrycia chorału gregoriańskiego i przedgregoriańskiego oraz wczesnej polifonii. Doskonały znawca średniowiecznych źródeł i praktyk wykonawczych, z założonym przez siebie zespołem Ensemble Organum dokonał wielu epokowych i przełomowych nagrań. Mniej znany jest jako pisarz (Le chant de la Mémoire) i kompozytor (autor m.in. Egipskiej księgi umarłych  i Mysteria Apocalypsis, ). W Missa Ex Tempore Pérès nawiązuje do kunsztownych mszy Johannesa Okeghema (ok. 1410-1487), zanurzając je w atmosferze dźwiękowej muzyki XX wieku.


Anna Szostak

Anna Szostak– dyrygent i pedagog. Absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, jest adiunktem tej uczelni i doktorem habilitowanym sztuki w zakresie dyrygentury. Stworzyła i prowadziła kilka zespołów chóralnych, z którymi zdobywała nagrody na festiwalach polskich i zagranicznych. W 1990 założyła Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Artystyczny profil grupy, styl wykonawczy, wektor repertuarowy i „osobowość” jest jej autorskim dziełem. Zespół znany jest dziś w Polsce i świecie z perfekcyjnych i stylowych interpretacji zarówno muzyki dawnej, jak partytur najnowszych, nader często pisanych z myślą o Annie Szostak i jej ansamblu.

Obok wykonywania arcydzieł a cappella, Anna Szostak bierze udział w polskich i zagranicznych projektach wokalno-instrumentalnych, podejmuje też zadania wykonawcze z orkiestrami i współpracuje z artystami najwyższej rangi. Jest zdeklarowanym promotorem muzyki polskiej. Dokonała już ponad stu prawykonań dzieł kompozytorów zarówno polskich, jak i obcych.

Na dorobek nagraniowy Anny Szostak i Cameraty Silesia składa się pokaźna liczba kilkudziesięciu płyt (wśród nich takie, które uzyskały cenne nagrody fonograficzne), rejestracji radiowych i telewizyjnych, a także koncerty live dla Europejskiej Unii Radiowej i występy transmitowane przez media. Opinie krytyki krajowej i europejskiej są zgodne w najwyższych ocenach każdego z wątków jej rozległej działalności.

Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za szczególne dokonania artystyczne, w 2004 wyróżniona została przez Kapitułę Nagrody im. Jerzego Kurczewskiego „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki”.

 


Camerata Silesia– Zespół Śpiewaków Miasta Katowice, czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, znana z wysoko ocenianych interpretacji muzyki dawnej i najnowszej, utworzona w 1990 przez Annę Szostak.

Zespół daje corocznie wiele koncertów w Polsce i poza granicami kraju, w ośrodkach o najwyższym prestiżu artystycznym: Gewandhaus w Lipsku, Parco della Musica w Rzymie, Palais de Beaux Arts oraz Le Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Concertgebouw w Amsterdamie, Gran Teatro La Fenice w Wenecji, Mei Lanfang Theatre w Pekinie.

Poziom pracy zespołu na niwie międzynarodowej docenił Krzysztof Penderecki, którego Pasję Łukaszową, Polskie Requiem i Siedem Bram Jerozolimy Camerata Silesia współwykonywała pod ręką kompozytora wielokrotnie, m.in. w Münster, Krakowie i Hamburgu, natomiast podczas Warszawskiej Jesieni uczestniczyła w wykonaniu jego Canticum Canticorum. W 2012 zespół w poszerzonym składzie został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersji Pasji Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Udział w renomowanych festiwalach, jak Warszawska Jesień, Festiwal Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Chopin i jego Europa w Warszawie, Sommerfestspiele w Bregenz, Wratislavia Cantans, przynosi zespołowi uznanie wśród krytyki muzycznej na całym świecie.

Na dorobek nagraniowy Cameraty Silesia składa się pokaźna liczba kilkudziesięciu płyt. Większość z tych przedsięwzięć dokumentuje i propaguje muzykę polską. Na uwagę zasługuje wydanie ostatnich płyt: Requiem Andrzeja Siewińskiego, Krzysztof Baculewski – Choral Works, Camerata Silesia sings Kilar, Jasnogórska muzyka dawna vol. 45 oraz Jasnogórska muzyka dawna vol. 54: Ciemne Jutrznie – wszystkie nominowane do nagrody Fryderyk.

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia w tym roku obchodzi swoje 25-lecie.


Marcel PérèsPo ukończeniu studiów w klasie organów oraz kompozycji w konserwatorium w Nicei, Marcel Peres kontynuował swoją edukację muzyczną w Anglii oraz Kanadzie. Po powrocie do Europy w 1979 roku, zaczął specjalizować się w muzyce średniowiecznej i w roku 1982 założył Ensemble Organum, wraz z którym podjął się metodycznego badania średniowiecznej muzyki liturgicznej.

W 1984 roku założył CERIMM (Centre Européen pour la Recherche sur L’Interprétation des Musiques Médiévales – Europejskie Centrum Badawcze oraz Koncertowe Muzyki Średniowiecznej), którego dyrektorem był do 1999 roku. Wyprodukował jak dotąd około 40 albumów z udziałem Ensemble Organum, z których większość została nagrodzona najbardziej prestiżowymi nagrodami: Diapason d’or, Classical Awards, Choc de l’annee du Monde de la Musique, oraz nagrodą New York Timesa dla najważniejszych płyt XX wieku.

W 2001 roku, w dawnym Opactwie św. Piotra w Moissac, Marcel Pérès założył CIRMA (Centre Itinèrant de Recherche sur les Musiques Anciennes – Wędrowne Centrum Badawcze Muzyki Dawnej), opracowane jako wystawa, która za pośrednictwem muzyki przedstawia dzieje migracji ludzkości, rozwoju myśli i wiedzy w wiekach ubiegłych, celem wzbogacenia przepływu wiedzy pomiędzy żywą tradycją, a muzyczną archeologią.

Działalność międzynarodowa Marcela Pérèsa została doceniona w 1990 roku, kiedy otrzymał z rąk Sekretarza Stanu Francji nagrodę im. Leonarda da Vinci w dziedzinie międzynarodowych stosunków kulturalnych. W 1996 roku został też Kawalerem (a w 2013 Oficerem) Orderu Sztuki i Literatury. Jest ojcem chrzestnym dzwonu ‘Marcel’, który odlano w 2012, a poświęcono 2 lutego 2013 w ramach obchodów 850 rocznicy wybudowania katedry Notre Dame w Paryżu.