Sala Koncertowa NOSPR

Program

Anton Webern

Langsamer Satz

Maurice Ravel

Kwartet smyczkowy F-dur

Anton Webern

Fünf Sätze op. 5

Ludwig van Beethoven

XII Kwartet smyczkowy Es-dur op. 127

Cuarteto Casals

Długą drogę przewędrował KWARTET SMYCZKOWY, od zwykłej OBSADY WYKONAWCZEJ – dwóch skrzypków, altowiolisty i wiolonczelisty, wykonujących a quattro lekkie serenady i divertimenta, po MUZYCZNY GATUNEK – symbol „sztuki wysokiej”, później wręcz spełnienie romantycznego snu o „muzyce absolutnej”. Zauważmy, jak z upływem lat spadać będzie liczba kwartetów komponowanych przez tych twórców, którzy czuli ową presję, swoisty estetyczno-etyczny „ciężar gatunku”. U Haydna jeszcze 68 kwartetów, lecz już 26 Mozarta, 17 Beethovena (z Wielką Fugą) i 15 Schuberta; u Schumanna i Brahmsa tylko po 3, zaś u Francka, Debussy’ego, Ravela, także Weberna – ledwie po jednym kwartecie smyczkowym! Rzecz oczywista, nie wykluczało to tworzenia „muzyki na kwartet smyczkowy” – vide prezentowane kompozycje Weberna... Z drugiej też strony, historia muzyki bodaj nigdzie nie była tak bezlitosna w „aksjologicznej weryfikacji”, jak właśnie w zakresie kwartetu smyczkowego. Tu naprawdę ocalały tylko ARCYDZIEŁA, a wśród nich właśnie niezwykłe kwartety Beethovena i Ravela... (Stanisław Kosz]


Cuarteto Casals

Cuarteto Casals 

Abel Tomàs skrzypce
Vera Martinez skrzypce
Jonathan Brown altówka
Arnau Tomàs wiolonczela

Odkąd zespół zdobył pierwsze miejsce na konkursie w Londynie i Konkursie im. J. Brahmsa w Hamburgu, Cuarteto Casals wielokrotnie powracał do najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata, takich jak Wigmore Hall, Carnegie Hall, Musikverein w Wiedniu, Filharmonia Kolońska, Cité de la Musique w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonia Berlińska oraz na festiwal Schubertiade w Schwarzenbergu.

Zespół współpracuje z wytwórnią Harmonia Mundi, dla której nagrał wiele płyt z muzyką mniej znanych kompozytorów hiszpańskich, takich jak Arriaga i Toldrá, poprzez dzieła wiedeńskich klasyków: Mozarta, Haydna, Schuberta i Brahmsa, aż po XX-wiecznych mistrzów: Bartóka, Kurtága i Ligetiego. Ponadto zespół zarejestrował pięciopłytowy album DVD  (nagranie live w sali L’Auditori w Barcelonie), zawierający komplet kwartetów Schuberta.

Nagroda prestiżowego londyńskiego Burletti-Buitoni Trust umożliwiła zespołowi zakupienie zestawu smyczków z okresu klasycyzmu, którymi muzycy wykonują repertuar od Purcella do Schuberta, co pozwala im jeszcze precyzyjniej zaznaczyć różnice między różnymi stylami muzycznymi. Ponadto ogromny wpływ na działalność kwartetu miała współpraca ze współcześnie tworzącymi kompozytorami, w szczególności z György Kurtágiem, a także z czołowymi hiszpańskimi kompozytorami, którzy powierzali zespołowi pierwsze światowe wykonania swoich utworów.

W uznaniu wyjątkowej pozycji Cuarteto Casals jako pierwszego hiszpańskiego kwartetu smyczkowego o prawdziwie międzynarodowej renomie, muzycy zostali wyróżnieni nagrodami Premio Nacional de Música oraz Premi Ciutat Barcelona.