Sala Koncertowa NOSPR
Danish Trio
Stefano Bollani
fortepian
Jesper Bodilsen
kontrabas
Morten Lund
perkusja

Na firmamencie jazzu europejskiego gwiazda Stefano Bollaniego świeci od wielu lat blaskiem wyjątkowym. Wirtuoz, ekspresjonista, komik, mistyk, retor. Solista i lider. Posiada dar nawiązywania bliskiego kontaktu z publicznością. Do swych improwizowanych fantazji wplata style przeróżne, nie tylko jazzowe. Jeśli nieprzewidywalność jest nieodłączną cechą jazzu, to u Bollaniego zostaje ona spotęgowana tysiąckrotnie.


Stefano Bollani

Stefano BollaniWybitny włoski pianista jazzowy. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat, a w wieku piętnastu lat rozpoczął oficjalną karierę, występując zarówno z zespołami popowo-rockowymi, jak i jazzowymi. W 1993 ukończył Cherubini Conservatory we Florencji, jednak przełomowe dla jego działalności artystycznej okazało się spotkanie w 1996 z mentorem i mistrzem artysty – Enrico Ravą. Od tego czasu muzycy dali wspólnie setki koncertów na całym świecie oraz nagrali 13 albumów, które zostały docenione i nagrodzone przez międzynarodową krytykę.

Każdy z koncertów artysty to rodzaj wyjątkowej podróży muzycznej. Bollani zabiera słuchaczy do świata pełnego uczuć i zabawy. W jego interpretacjach odnaleźć można młodzieńczy zapał, mieszankę żywiołów i improwizacji oraz niekończący się dialog z publicznością. Rozpoznawalną cechą jego muzyki jest również ironia, która miesza się z niekonwencjonalnym poczuciem humoru artysty. Bollani swoje muzyczne podróże nierzadko odbywa w wielu różnych kierunkach, eksplorując odmienne muzyczne gatunki. Poza muzyką jazzową zrealizował wiele projektów teatralnych i filmowych, a jego audycja radiowa Dr Djembe oraz program telewizyjny Sostiene Bollani odniosły wielki sukces.

Stefano Bollani to artysta wielu talentów. Obok jazzu w centrum jego zainteresowań znajduje się również muzyka klasyczna. Wraz z lipską Gewandhousorchester pod dyrekcją Riccardo Chailly nagrał płytę Sounds of the 30s zawierającą m.in. utwory Ravela i Strawińskiego. W 2003 Bollani otrzymał nagrodę Premio Carosone za książkę o historii jazzu i swingu we Włoszech L’America di Renato Carosone, zaś w 2006 opublikował swoją pierwszą powieść La sindrome di Brontolo , a w minionym roku wydał pracę Parliamo di musica (Mondadari).

 


Jesper Bodilsen Duński basista, kompozytor, producent, oraz nauczyciel. Jesper Bodilsen urodził się 5 stycznia 1970 w Haslev. W wieku 10 lat został przyjęty do szkolnej orkiestry dętej, gdzie nauczył się czytania nut, oraz gry na kornecie. Zdał do Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w 1991 roku, gdzie po pięciu latach nauki odebrał Dyplom, a w 1997 roku stypendium im. Edwarda Eriksena. W tym samym roku zaczął też nauczać w Królewskiej Akademii Muzycznej.

W 1994 roku został zaproszony do udziału w dwóch gwiazdorskich koncertach na Riverboat Jazz Festival, wraz z amerykańskim perkusistą Edem Thigpenem oraz pianistą Duke’iem Jordanem. Koncerty te okazały się przełomem w karierze Bodilsena, który od tego momentu występował z innymi wspaniałymi wykonawcami jazzowymi, takimi jak James Moody, Benny Golson, Lee Konitz, Tom Harrell, Joe Lovano, Horace Parlan, Jimmy Heath, oraz Phil Woods. Występy te często odbywały się w legendarnym klubie jazzowym BENT J w Aarhus.

Ed Thigpen zaprosił go do swojego trio i wraz z pianistą Carstenem Dahlem nagrali w 1998 swój pierwszy album zatytułowany „It’s Entertainment”. Został on nominowany do duńskiej nagrody Grammy i uhonorowany nagrodą specjalną w kategorii jazzowej, oraz tytułem albumu roku. Bodilsen występował i nagrywał z Thigpenem do 2010 roku, a podczas 13 lat ich współpracy nagrali łącznie 6 krążków.

Jesper Bodilsen zawsze interesował się produkcją muzyczną, wyszukiwaniem ciekawych, muzyków, oraz tworzeniem nowych konstelacji. Założył swoją firmę fonograficzną w 2002 i wyprodukował jak dotąd ponad 15 albumów, występując i nagrywając z wieloma znakomitymi muzykami. Oprócz licznych tournée, nagrań, oraz nauczania, Bodilsen poświęca coraz więcej czasu na kompozycję.


Morten Lundwystąpił na ponad 120 nagraniach i odbył liczne tournee z wybitnymi muzykami jazzowymi, zaś jego nazwisko jest dobrze znane i poważane w tym środowisku. Często wychwala się jego wyjątkowo muzykalne, wręcz melodyczne podejście do gry na perkusji, podobnie jak u jego kolegów po fachu takich jak Brian Blade, oraz Jeff Ballard. Morten po raz pierwszy wystąpił w wieku 11 lat i od tego czasu jest rozchwytywanym muzykiem, zapraszanym na wszelkiego rodzaju koncerty.

Morten został przyjęty do Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w 1993 roku i od tej chwili jego kariera nabrała tempa. Wkrótce został zaangażowany przez jeden z najlepszych duńskich big bandów – Klüvers Big Band, a owocem tej współpracy był szereg nagradzanych albumów. To również wtedy, jeszcze podczas lat studenckich, spotkał się i zaczął grać z basistą Jesperem Bodilsenem – uczniem wielkiego Nielsa-Henniga Ørsteda Pedersena. Razem stworzyli nową sekcją rytmiczną, którą do dziś porównuje się z legendarnym Jazzhus Montmartre w składzie NHØP i Alex Riel.

Od momentu przeprowadzki do Kopenhagi w 1996 roku, Morten Lund wspiął się na sam szczyt europejskiej czołówki perkusistów jazzowych. Obecnie występuje w jednym z najlepszych triów jazzowych wraz z Jesperem Bodilsenem, oraz wspaniałym pianistą Stefano Bollanim. Nagrali już wspólnie trzy płyty dla wytwórni ECM i wystąpili na najbardziej prestiżowych festiwalach, oraz scenach świata. Morten grał, był w trasie, oraz nagrywał z takimi znakomitymi muzykami jak Stefano Bollani, Enrico Rava, Ulf Wakenius, Paolo Fresu, Eddie Gomez, Nguyen Lee, Lars Danielsson, Cæcilie Norby, Sinne Eeg, Iiro Rantala, Lars Jansson, Jakob Karlzon, Nils Landgren, Tore Brunborg, Antonello Salis, Nico Gori, Fred Hersch, Tom Harrel, John Taylor, Bobo Stensson, Anders Jormin i wielu innych. W 2006 roku Morten został laureatem prestiżowej nagrody im. Bena Webstera w Kopenhadze.