Sala Koncertowa NOSPR
Galeria z koncertu

Program

Tōru Takemitsu

Rain Coming

Igor Strawiński

Ragtime

Darius Milhaud

La création du monde

Charles Ives

Three Places in New England

oprac. na orkiestrę kameralną

Tom Adès

Living Toys

Tōru Takemitsu

Archipelago S.

Brad Lubman
Dyrygent
London Sinfonietta

Można ten koncert nazwać kolekcją arcydzieł kameralnych XX wieku. Wszystkie utwory łączy poetyka mitu, rozumianego bądź to jako źródło pierwotnej siły, bądź jako pochwała wyobraźni czy też wsłuchiwanie się w duchowy wymiar zjawisk natury. Znajdziemy echa jazzu, chorału i orkiestr wojskowych; usłyszymy nawiązania do stylów historycznych; doświadczymy z jak dyskretną siłą oddziałują przestrzeń i cisza. A wszystko to w barwach bajecznych. Aż trudno uwierzyć, że można je wydobyć z orkiestry kameralnej.


Brad Lubman

Brad Lubmanamerykański dyrygent i kompozytor, posiadający w swoim repertuarze dzieła od klasycznych po współczesne. Współpracował z orkiestrami radiowymi wSztokholmie, Stuttgarcie i Frankfurcie, a także Netherlands Chamber Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Filharmonikami Drezdeńskimi, Chicago Symphony, American Composers Orchestra, New World Symphony, Ojai Festival Orchestra oraz St. Paul Chamber Orchestra, prezentując szeroki repertuar utworów. Uczestniczył także w projektach przygotowywanych  z europejskimi zespołami specjalizującymi się w wykonywaniu muzyki współczesnej – Ensemble Modern Frankfurt, ASKO Ensemble Amsterdam, London Sinfonietta, musikFabrik Cologne, a także w Stanach Zjednoczonych –  Los Angeles Philharmonic New Music Group, Boston Symphony Chamber Players oraz Steve Reich and Musicians.

Artysta jest również wykładowcą Eastman School of Music w Rochester (Nowy Jork), gdzie od 1997 kieruje zespołem Musica Nova. Należy ponadto do członków Letniego Instytutu Bang-on-a-Can.

W sezonie artystycznym 2014/2015 Brad Lubman kontynuuje swoją współpracę dyrygenta gościnnego z Orkiestrą Symfoniczną WDR w Kolonii oraz Niemiecką Orkiestrą Radiową Saarbrücken-Kaiserslautern, a także z zespołami takimi jak Deutsches Symphonie-Orchester w Berlinie, Orquestra Sinfónica do Porto oraz NDR Symphony Orchestra wykonuje zróżnicowany program, od klasycznego po współczesny.

W najbliższych planach artysty jest poprowadzenie wideoopery Steva Reicha Three Tales oraz, na zaproszenie Los Angeles Philharmonic, realizacja wraz z Ensemble Signal wspólnego projektu multimedialnego Davida Langa, Michaela Gordona i Julii Wolfe. Na zakończenie sezonu Brad Lubman zadyryguje operą kameralną Quartett Luca Francesconiego w Tearo Colón w Buenos Aires.

 


London Sinfoniettaspecjalizuje się w wykonawstwie muzyki najnowszej i dąży do umacniania jej pozycji w kulturze współczesnej. Misją zespołu jest zarówno przygotowanie koncertów na najwyższym poziomie artystycznym, zwierających uznane dzieła XX wieku, jak również promocja nowych talentów i nieznanych kompozycji.

London Sinfonietta swą siedzibę ma w Southbank Centre w Londynie. Stale koncertuje w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Od momentu swego powstania i prapremiery kantaty The Whale Sir Johna Tavenera w 1968 zespół zamówił około 300 dzieł i dał setki prawykonań.

Trzon zespołu tworzy osiemnastu instrumentalistów, będących jednymi z najlepszych muzyków solowych i zespołowych na świecie. Od tego sezonu artystycznego zespół rozpoczął nowy program wspierający młodych, utalentowanych artystów i dający im możliwość współpracy z pierwszymi muzykami różnych sekcji.

London Sinfonietta wydała wiele płyt CD z utworami należącymi do klasyki muzyki XX wieku. Wśród ostatnich nagrań znajdują się Koncert fortepianowy Philipa Cachiana i seria „Sinfonietta Shorts” wydane przez wytwórnię NMC Recordings oraz płyta duńskiego kompozytora Pelle Gudmundsena-Holmgreena wydana przez wytwórnię Dacapo. Z nagrań wydanych w założonej przez zespół w 2004 firmie fonograficznej krytyka owacyjnie przyjęła rejestracje wykonań utworów Arc i Green Tōru Takemitsu. W 2009 w sześciopłytowej edycji „Jerwood Series” ukazały się utwory młodych kompozytorów tworzących w Wielkiej Brytanii.

W 2014 zespół został odznaczony został prestiżową nagrodą Royal Philharmonic Society w kategorii „najlepszy zespół”.