Sala Koncertowa NOSPR
Kup bilet
Fanny Mendelssohn

Uwertura C-dur

Clara Schumann

Koncert fortepianowy a-moll op. 7

Riccardo Minasi
Dyrygent
Mozarteumorchester Salzburg
Luisa Imorde
fortepian

Mimo że Fanny Mendelssohn (1805–1847) była „cudownym dzieckiem”, jak jej brat Felix, to jako kobieta nigdy nie mogła rozwinąć kariery muzycznej. Komponowanie miało być według słów jej ojca ornamentem do bycia żoną i matką. Uwertura C-dur (1832) jest właściwie jedyną kompozycją orkiestrową Fanny wśród wielu jej pieśni, utworów fortepianowych i kameralnych.

Clara Schumann (1819–1896) należała do najwybitniejszych pianistek XIX wieku. Jako kompozytorka żyła w cieniu swojego męża Roberta, jako pianistka miała świadomość swojego geniuszu i była oklaskiwana na estradach w całej Europie. Spośród jej utworów wyróżnia się trzyczęściowy, błyskotliwy Koncert fortepianowy a-moll op. 7 (1835), który ukończyła jako szesnastolatka, wiele lat przed koncertem na ten sam instrument jej męża.

Liczne podróże brata Fanny – Felixa Mendelssohna (1809–1847) – przyczyniły się do popularyzacji jego muzyki i inspirowały go do tworzenia. Symfonia włoska op. 90 (1833) powstała po podróży po Włoszech, którą Mendelssohn odbył w latach 1830–1831. Robert Schumann powiedział o niej, że jest to dzieło, które stanowi kompensację włoskości dla słuchacza, który nigdy nie był w Italii.

Wojciech Stępień