Sala Kameralna NOSPR
Galeria z koncertu
Pablo Held
fortepian
Kit Downes
organy
Percy Pursglove
trąbka
Sean Carpio
perkusja
Pablo Held

Pablo Helddorastał w rodzinie muzyków, studia u Johna Taylora i Huberta Nussa w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii ukończył summa cum laude. Held jest artystą dojrzałym i wrażliwym, świadomym tradycji, ale równocześnie patrzącym w przyszłość w poszukiwaniu nowych inspiracji. Zarówno jako twórca, jak i wykonawca w wyjątkowy sposób zaciera granice między kompozycją a improwizacją – ich nieoczywisty, głęboki dialog przeistacza się w historie pełne delikatnych, ale i dynamicznych zwrotów akcji.
Pianista zdobył rozgłos dzięki założonym przez siebie grupom Pablo Held Trio i GLOW oraz współpracy z legendarnym gitarzystą Johnem Scofieldem. Prowadzi aktywną działalność jako muzyk sesyjny w rozmaitych projektach europejskiej sceny jazzowej. Współpracował z takimi artystami jak Chris Potter, Dave Liebman, Tom Harrell, Anders Jormin, Jorge Rossy, Nasheet Waits, Marcus Gilmore, Jim Beard, Nils Wogram, Johannes Enders, Tim Hagans, WDR Big Band, NDR Bigband. Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, obu Amerykach i Azji. W roku 2014 Pablo Held Trio dzięki European Concert Hall Organization odbyło tournée po najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy, jak Barbican Centre w Londynie, Palais des Beaux Arts w Brukseli czy L’Auditori w Barcelonie, ponadto otrzymało SWR-Jazzpreis.
Pablo Held wziął udział w nagraniu ponad trzydziestu płyt; jego autorskie albumy zostały docenione przez międzynarodowe media muzyczne, w tym „DownBeat Magazine”, który zaliczył The Trio meets John Scofied do najlepszych płyt 2015 roku. Został wyróżniony Westfalen-Jazz-Preis (2006), WDR Jazz Preis (2011) oraz otrzymał Horst und Gretl Will-Stipendium für Jazz/Improvisierte Musik (2012).


Kit Downes

Kit Downesjest kompozytorem, wykonawcą oraz nauczycielem muzyki, grającym tak na fortepianie, jak i Organach Hammonda, organach kościelnych oraz wielu rodzajach instrumentów klawiszowych w różnorodnych składach wykonawczych.

Początkowo kształcił się w grze organowej w St. Peter Mancroft in Norwich, którą porzucił dla równoczesnej nauki fortepianu, organów i kompozycji w Purcell School of Music, gdzie obecnie uczy. Następnie studiował w Royal Academy of Music, z którą współpracuje. Pierwsze artystyczne kroki jako wykonawca ii twórca Downes stawiał w brytyjskiej grupie “Empirical”, z którą podróżował do Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Europy, równocześnie współpracując z grupami Acoustic Ladyland, Lee Kontiz i Django Bates.

Zamówienia kompozytorskie – zwłaszcza na nowe dzieła organowe – składało u Downes’a wiele prestiżowych instytucji, organizacji i festiwali, jak Southbank Centre, Cologne Philharmonie, National Youth Jazz Orchestra, Wellcome Trust, Darmstadt Organ Festival 2015, BBC Radio 2, BBC Jazz on 3, Jazzwise Magazine, Cheltenham Jazz Festival, London Contemporary Music Festival, London Jazz Festival. W roku 2015, wraz z Aldeburgh Music i Tomem Challengerem pracował nad projektem “Vyamanikal”, będącym serią nagrań dokumentujących poszerzoną technikę organów w różnych lokalnych kościołach.

Współpracował z kompozytorami takimi jak Matt Rogers i Mica Levi, w zakresie muzyki elektronicznej z Leafcutterem Johnem, perkusistą Sebem Rochfordem, reżyser Ashley Pegg, czy artystą Dave’m McKeanem.

Downes otrzymał nominację do Mercury Music Award (2010), BBC Jazz Award oraz British Jazz Award za swoje autorskie albumy. W latach 2013 i 2015 był nominowany w kategorii “Rising Star” DownBeat Magazine, a roku 2014 zdobył “Best Album Award” przyznawaną przez Paliamentary Jazz Awards. W roku 2015 artysta nagrał swój pierwszy album dla ECM z Thomasem Strønenem, ‘Time is a Blind Guide’.

 

 


Harfistka
Harfistka

Percy PursglovePo ukończeniu studiów na wydziale jazzu w Birmingham Conservatoire’s Bmus(Hons) otrzymał stypendium umożliwiające edukację w ramach Jazz and Contemporary Music Program w nowojorskim New School University. Podczas pobytu w Nowym Jorku muzyk występował z zespołami tej rangi co The Duke Ellington Orchestra w Birdland, The Coltrane Ensamble i Rene Marie Big Band w Ratuszu Miejskim oraz Mattem Brewerem i Tommy’m Crane’m w The Kiniting Factory.

Obecnie Purgslove pracuje jako freelancer w zakresie wykonawstwa (trąbka, kontrabas), kompozycji i arranżacji. Od roku 2005 pełni funkcję wykładowcy macierzystej uczelni. Jest również dyrektorem the National Youth Jazz Wales, korepetytorem National Youth Jazz Orchestra of Scotland/National Youth Jazz Collective oraz co-dyrektorem artystycznym Harmonic Festival.

Purgslove występował oraz nagrywał z wieloma wybitnymi muzykami , wśród których znajdują się nazwiska takie jak Thomas Strřnen, Iain Ballamy, Bill Frissell, Paul Dunmall, Peter Evans, Jon Irabagon, Hans Koller, Dan Weiss, Matt Brewer, Michael Gibbs, Thomas Morgan, John Hollenbeck, Mark Dresser, Victor Bailey, Drew Gress, Ben Monder, Phil Woods, Claudio Roditi, Jeff Williams, Chris Speed, Matt Mitchell, Evan Parker, Jakob Bro, Elliott Sharpe, Vince Mendoza, Peter Erskine, Steve Swallow, Chris Potter, John O’Gallagher, Gerald Clayton, John Clayton, Dave Liebman, Dave Holland and Norma Winstone. W okresie ostatnich dwunastu miesięcy Purgslove był stypendystą Jazzlines Foundation oraz Jerwood Foundation. Dzięki temu powstała nowa kompozycja artysty przeznaczona na oktet i ośmiogłosowy chór – “ Far Reaching Dreams of Mortal Souls” – wykorzystująca przemówienia i związane z nimi prace słynnych postaci światowej historii. Premiera dzieła odbędzie się w październiku tego roku.

 


Sean Carpio

Sean Carpiojest multiinstrumentalistą, który w swojej twórczości łączy śpiew, dźwięk i improwizację. Carpio ukończył z wyróżnieniem Newpark Music Centre w Dublinie. W roku 2002 otrzymał dyplom w zakresie wykonawstwa I aranżacji Guildhall School of Music and Drama. Przez trzy lata pełnił funkcję wykładowcy studiów licencjackich Newpark Music Centre, koncentrując się na zajęciach instrumentalnych I improwizatorskich. W roku 2004 Carpio został uczniem Sri T.A.S Mani w Bangladeszu, gdzie przez okres trzech miesięcy intensywnie studiował perkusję karnatacką oraz teorię muzyki. Od roku 2005 prowadzi aktywna działalność solową w Europie I Stanach Zjednoczonych – dotychczas wziął udział w nagraniu dziewiętnastu albumów. Został wybrany Młodym Irandzkim Muzykiem Roku podczas Cork Guinness Jazz Festival w roku 2006.

Carpio współpracuje z artystami sztuk wizualnych oraz bierze udział w wielu współczesnych projektach korespondencji sztuk, w tak prestiżowych instytucjach jak Mattress Factory Art Museum w Pittsburgu, Serpentine Gallery w Londynie, MAC w Belfaście , Netwerk Centre for Contemporary Art w Aalst, Banff Centre w Albertcie czy Model Arts Centre w Sligo. Od 2006 jest członkiem Project Arts Centre’s Project Catalyst, polegającego na prezentacji sztuki współczesnej nowym odbiorcom, w ramach tego pomysłu powstają trzy zamówione suity. W roku 2013 Carpio nagrał swój pierwszy album “WoWos”.