Sala Koncertowa NOSPR
Kup bilet
Gabriela Ortiz

Téenek – Invencioces de territorio

Jean Sibelius

Koncert skrzypcowy d-moll op. 47

Piotr Czajkowski

V Symfonia e-moll op. 64

Alondra de la Parra
Dyrygent
Philharmonia Orchestra
Viktoria Mullova
skrzypce

W Téenek Invenciones de territorio (2017) Gabriela Ortiz (*1964), meksykańska kompozytorka o międzynarodowej sławie, udowadnia, że istnienie granic pomiędzy terytoriami i ludźmi może ulegać przekroczeniu przez akceptację różnic i szczegółów, które mają ubogacić, a nie wywoływać napięcia, konflikty, stawać się znakiem podziałów, rozłamów społecznych i doprowadzać do nienawiści.

Napisanie koncertu skrzypcowego stało się dla Jeana Sibeliusa (1865–1957) sublimacją czy może projekcją młodzieńczych aspiracji zostania wirtuozem tego instrumentu. Obecnie jego Koncert skrzypcowy d-moll (1903–1904, rew. 1905) należy do „świętej trójki” najczęściej grywanych późnoromantycznych koncertów skrzypcowych: obok koncertu Czajkowskiego i Brahmsa.

Napisana w ciągu zaledwie kilku miesięcy Symfonia e-moll (1888) Piotra Czajkowskiego (1840–1893) należy wraz z wcześniejszą Symfonią f-moll i późniejszą Symfonią h-moll do „symfonii autobiograficznych”. Ukazuje muzyczny portret osobowości Czajkowskiego pełnej wewnętrznych sprzeczności – rozpiętej pomiędzy euforyczną i pełną ekstatyczności energią, a głębokim smutkiem i stanami depresyjnymi, pomiędzy kobiecą delikatnością i emocjonalnością, a męską siłą i dynamizmem.

 

Wojciech Stępień