Sala Kameralna NOSPR

Program

Hanna Kulenty

"GG Concerto" na klawesyn i orkiestrę smyczkową

Eugeniusz Knapik

"Przystępuję do ciebie" na mezzosopran i orkiestrę kameralną do słów Edwarda Stachury

Erich Wolfgang Korngold

Serenada symfoniczna B-dur na orkiestrę smyczkową op. 39

Robert Kabara
Dyrygent
Śląska Orkiestra Kameralna
Gośka Isphording
klawesyn
Urszula Kryger
mezzosopran

Erich Wolfgang Korngold (1897–1957) wystartował w bardzo młodym wieku w aureoli „nowego Mozarta” czy „Mendelssohna XX wieku”. Eugeniusz Knapik (*1951) i Hanna Kulenty (*1961) zdobyli uznanie w latach studenckich. Potem Korngold, po chudszych latach w roli twórcy operowego, osiągnął oskarową sławę kompozytora filmowego, by ostatecznie powrócić do twórczości autonomicznej. Polska dwójka pozostała przy „muzyce poważnej”, atrakcyjnie łącząc indywidualną substancję z wyrazistymi odniesieniami do tradycji: późnoromantycznego symbolizmu u Knapika, muzyki minimalistycznej i repetycyjnej u Kulenty.

Czteroczęściowa Serenada symfoniczna (1947–1948) Korngolda nawiązuje do bogatej tradycji znaczonej nazwiskami Czajkowskiego, Dvořáka, Karłowicza. GG Concerto (2009) Kulenty to tour de force klawesynu, dominującego nad towarzyszącą orkiestrą. Przystępuję do ciebie (2001) Knapika, liryczny monolog do miłosnego wyznania Edwarda Stachury, jest pierwszą – ale, jak zapowiada kompozytor, zapewne nie ostatnią – wyprawą na terytorium twórczości „kultowego” poety.

 

Rafał Augustyn


Robert Kabara

Robert KabaraPierwszy dyrygent Śląskiej Orkiestry Kameralnej, kierujący zespołem od 2013 roku.

W zakresie dyrygentury kształcił się pod kierunkiem Jerzego Maksymiuka. Na jego warsztat wiolinistyczny wywarli wpływ Stanisław Lewandowski, Eugenia Umińska, Kaja Danczowska, André Gertler, Grigorij Żyslin i Yehudi Menuhin. Jest laureatem m.in. III nagrody IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu i I nagrody w Australia Bicentennial w Adelajdzie.

Przez ponad dwie dekady pełnił funkcję dyrektora, koncertmistrza, solisty i dyrygenta orkiestry Sinfonietta Cracovia, której jest założycielem. Współpracował z takimi mistrzami batuty, jak Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Mirosław J. Błaszczyk, Gabriel Chmura, John Axelrod, Lawrence Foster, Christoph Eschenbach.

Kabara równolegle występuje także jako altowiolista, grając m.in. w duecie z Maximem Vengerovem. Do stałych pozycji jego repertuaru zaliczyć można dzieła na altówkę K. Pendereckiego, które wielokrotnie wykonywał pod dyrekcją samego kompozytora m.in. w Krakowie, Frankfurcie, Moskwie i Erywaniu.

Jako koncertmistrz Polish Festival Orchestra odbył światowe tournée po dwóch kontynentach. Reprezentował również Polskę w World Orchestra for Peace – wieloetnicznej i wielowyznaniowej grupie najwybitniejszych muzyków z ponad 70 wiodących orkiestr z 40 krajów świata, którzy pod batutą Walerija Giergijewa wystąpili w Krakowie i Sztokholmie w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Pedagog, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Krakowie. Juror międzynarodowych konkursów skrzypcowych, w tym XV jubileuszowej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego.

W dorobku Roberta Kabary znajdują się liczne nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne, nagrodzone m.in. Diapason d’Or. Artysta uhonorowany został srebrnym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz odznaczeniem Honoris Gratia.


Śląska Orkiestra Kameralna

Śląska Orkiestra KameralnaNajmłodszy z trzech zespołów artystycznych Filharmonii Śląskiej. Zespół założył w 1981 roku kompozytor i dyrygent Jan Wincenty Hawel, który kierował nim przez 25 lat. W latach 2006–2010 funkcję tę przejął Massimiliano Caldi. Obecnie Śląska Orkiestra Kameralna pracuje pod kierownictwem Roberta Kabary. Koncertmistrzem zespołu jest Dariusz Zboch.

Szeroki zakres repertuarowy zespołu obejmuje wielkie dzieła kameralne, jak również smyczkowe opracowania wirtuozowskich utworów kameralnych F. Schuberta, F. Mendelssohna, P. Czajkowskiego, D. Szostakowicza.

ŚOK zdobyła uznanie na scenie międzynarodowej, biorąc udział m.in. w festiwalu Murten Classics, Festival des Voûtes célestes en Sud-Vendée, Schubertiade Schloss Eyb, międzynarodowych festiwalach muzycznych w Rialp i Czeskim Krumlowie, Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście, festiwalu Muzyka w Starym Krakowie. Zespół koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy, jak Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Sala Verdi w konserwatorium w Mediolanie.

Orkiestra współpracowała z wieloma cenionymi solistami, takimi jak Ivan Monighetti, Shlomo Mintz, Kevin Kenner, Garrick Ohlsson, Eugen Indjic, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Leszek Możdżer, Andrzej Jagodziński i inni. Występowała pod batutą Paula Esswooda, Jerzego Maksymiuka, Mirosława J. Błaszczyka, Tadeusza Wojciechowskiego i Marka Mosia.

Zespół dokonał wielu nagrań, które zostały znakomicie przyjęte zarówno przez melomanów jak i krytyków; album Missa de Maria a Magdala Pawła Łukaszewskiego (2014) otrzymał nagrody Choc de Classica francuskiego miesięcznika „Classica”, a w Paryżu Orphée d’Or – Grand Prix du Disque Lyrique.


Gośka Isphording

Gośka IsphordingAbsolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie i Królewskiego Konserwatorium w Hadze. Umiejętności doskonaliła na kursach w Belgii, Niemczech i Izraelu, a także na studiach mistrzowskich w zakresie wykonawstwa współczesnej muzyki klawesynowej u Annelie de Man w Konserwatorium w Amsterdamie oraz u Elżbiety Chojnackiej w Mozarteum w Salzburgu. Obecnie sama wykłada współczesne techniki klawesynowe w Konserwatorium w Amsterdamie.

Laureatka Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2002) oraz The International Gaudeamus Interpreters Competition w Rotterdamie (2003), finalistka Kamermuziek Concours Almere w Holandii (2004).

Występuje jako solistka i kameralistka, bierze też udział w projektach teatralnych i multimedialnych. Razem z flecistką Karoliną Bäter tworzy duet The Roentgen Connection.

Jest członkiem londyńskiego zespołu The Riot Ensemble, współpracuje też z Ensemble 306, a także ze studiami muzyki elektronicznej STEIM w Amsterdamie i SARC w Belfaście.

Dokonała ponad stu prawykonań utworów kompozytorów takich jak Yannis Kyriakides, Eduarda Moguillansky, Agata Zubel i Pierre Jodlowski; większość z nich dedykowało jej swoje kompozycje. Współpracowała ponadto z takimi twórcami, jak Theo Loevendie, Karlheinz Essl, Joe Cutler, Georg Hajdu, Annelies van Parys, Henry Vega, Sławomir Kupczak oraz solistami i zespołami: Isabel Ettenauer, Anton Lukoszevieze, Arturas Bumšteinas, Camerata Silesia, ensemble Brooomm!, musikFabrik, POW ensemble, Dafô Quartet i Asko/ Schonberg Ensemble. Występowała na wielu międzynarodowych festiwalach muzyki współczesnej m.in. Holland Festival w Amsterdamie, Cross-Linx Festival w Utrechcie, November Music Festival w Den Bosch, Rheingau Music Festival w Stuttgarcie, Progetto Musica / Musica Experimento w Rzymie, Autumn Contemporary Musik Festival w Tallinie Cutting Edge Festival w Londynie, Huddersfield Contemporary Music Festival oraz w Polsce: Audio Art w Krakowie, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu,  Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody” w Lublinie

Jest ambasadorką polskiej muzyki współczesnej, którą regularnie prezentuje za granicą.

W repertuarze ma utwory polskich kompozytorów różnych generacji, w tym Aleksandry Gryki, Sławomira Kupczaka, Wojciecha Ziemowita Zycha, Jagody Szmytki, Zbigniewa Bargielskiego, Elżbiety Sikory, Katarzyny Głowickiej, Ewy Trębacz, Henryka Mikołaja Góreckiego i in. Jest adresatką trzech koncertów klawesynowych napisanych z myślą o niej przez  przez Hannę Kulenty, Roderika de Mana i Andrzeja Kwiecińskiego

Nagrała solową płytę z polską muzyką współczesną Per Clavicembalo Moderno (DUX 2008), zarejestrowała też pojedyncze utwory na płytach monograficznych Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Roderika de Mana, Henriego Vegi, Nico Huijbregtsa. Wzięła ponadto udział w projektach fonograficznych POW Ensemble, The Riot Ensemble oraz Arturasa Bumšteinasa.


Urszula Kryger

Urszula KrygerUkończyła studia pianistyczne i wokalne w łódzkiej Akademii Muzycznej.

Do jej największych sukcesów należą zwycięstwa w I Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wokalistów im. S. Moniuszki w Warszawie (1992), VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. J. Brahmsa w Hamburgu (1994) oraz 43. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (1994). Odtąd jej karierze towarzyszy niesłabnące zainteresowanie melomanów i krytyki.  W 1995r. wystąpiła w La Scali  z recitalem  pieśni  Fryderyka  Chopina. Rok później z wielkim sukcesem debiutowała na scenie Semper Oper w Dreźnie w operze „Kopciuszek” G. Rossiniego w partii Angeliny. W swoim repertuarze ma również partie solowe w dziełach kantatowo-oratoryjnych, które wykonywała pod batutą dyrygentów takich jak m.in. Jan Krenz, Jerzy Semkow, Rafael Frühbeck de Burgos, Sir Colin Davis i Armin Jordan. Szczególne miejsce w jej działalności artystycznej zajmuje muzyka kameralna, a jej interpretacje pieśni, łączące perfekcję i niezwykłą naturalność, spotykają się ze znakomitym przyjęciem recenzentów i publiczności. Śpiewaczka współpracowała m.in. z Hartmutem Höllem, Charlesem Spencerem, Melvynem  Tanem, Pascalem Rogé, klarnecistą Paulem Meyerem, Tokyo String Quartet oraz Petersen Quartet.

Urszula Kryger dokonała wielu nagrań dla rozgłośni radiowych i firm fonograficznych, takich jak: Decca, Hyperion, CPO, DUX, BNL, Naxos, Channel Classics, Polskie Radio oraz NinA, wielokrotnie uhonorowanych nagrodą Fryderyka. Artystka  otrzymała  nagrodę Fundacji im. K. Szymanowskiego za przemyślane i wysoce artystyczne interpretacje pieśni tego kompozytora.

Od 2002 r. prowadzi klasę śpiewu w  swojej macierzystej uczelni. Prowadzi też liczne kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą,