Sala Koncertowa NOSPR
Kup bilet
Youn Sun Nah
śpiew
Tomek Miernowski
gitary
instrumenty klawiszowe
Rémi Vignolo
bas
gitara basowa
perkusja
Youn Sun Nah

Youn Sun NahYoun Sun Nah urodziła się i wychowała w Seulu. Jej rodzinę fascynował głos – ojciec był dyrygentem chóru, matka zaś aktorką musicalową. Już jako dziecko pobierała lekcje gry na fortepianie, większość czasu poświęcała jednak zdobywaniu wykształcenia ogólnego – w roku 1992 ukończyła studia w dziedzinie literatury na Uniwersytecie Konkuk.

Rok po studiach na zaproszenie Koreańskiej Orkiestry Symfonicznej wystąpiła jako śpiewaczka gospel, stawiając tym samym pierwsze kroki na scenie oraz biorąc udział w pierwszych nagraniach. Doświadczenie to sprawiło, że została dostrzeżona jako artystka. Zaczęła występować w musicalach, a jej role spotykały się z uznaniem. W obliczu nowych możliwości, pojawiła się jednak konieczność dokonania wyboru: mimo iż jej kariera nabierała tempa, artystka nie była przekonana, czy idzie właściwą drogą. Ostatecznie postanowiła podjąć dalsze studia w dziedzinie muzyki i śpiewu.

Jako miłośniczka kultury francuskiej i francuskich chanson, jesienią 1995 roku przeprowadziła się do Paryża. Tam kontynuowała naukę w Institut National de Musique de Beauvais, Konserwatorium Nadii i Lili Boulanger oraz CIM – szkole jazzu i muzyki współczesnej. To właśnie tu znalazła swoje powołanie.

Około roku 2000 wyruszyła w pierwsze trasy koncertowe oraz zdobywała nagrody w konkursach i na takich festiwalach jak „La Défense” i „Jazz à Juan”. Na długiej liście otrzymanych przez artystkę wyróżnień znajduje się order Chevalier des Arts et des Lettres nadany w roku 2009 przez francuskie Ministerstwo Kultury, a także nagroda im. króla Sejonga za zasługi w dziedzinie kultury przyznana w roku 2013 przez rząd Republiki Korei.

Od roku 2007 Youn Sun Nah występuje w duecie z gitarzystą Ulfem Wakeniusem. W roku 2011 dołączyli do nich akordeonista Vincent Peirani oraz kontrabasista Simon Tailleu. W duecie, a później w kwartecie, podróżując między Paryżem i Seulem, wystąpiła na festiwalach w Montrealu, Marciac i Monterey, na Java Jazz Festival oraz na festiwalu w Montreux, gdzie w roku 2013 powierzono jej funkcję przewodniczącej jury w kategorii śpiewu. Kilka tygodni wcześniej jako przedstawicielka Korei Południowej została mianowana ambasadorką dobrej woli do spraw Międzynarodowego Dnia Jazzu organizowanego przez UNESCO.

Przez sześć sezonów artystycznych jej głos i osobowość czarowały i poruszały serca słuchaczy na całym świecie. W latach 2009–2015 dała około 500 koncertów, większość przy szczelnie wypełnionych salach koncertowych, oraz wydała trzy albumy, z których dwa uzyskały status złotych płyt we Francji i Niemczech (Same girl i Lento, ACT). W tym czasie otrzymała wiele wyróżnień (nagrodę francuskiej Académie du Jazz, niemiecką nagrodę Echo Jazz oraz koreańską nagrodę muzyczną), a także wystąpiła podczas ceremonii zakończenia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2014.

W roku 2015 Koreański Teatr Narodowy powierzył Youn Sun Nah funkcję dyrektora artystycznego festiwalu koreańskiej muzyki tradycyjnej Yeowoorak.

W maju 2017 roku ukazał się nowy album artystki: She Moves On.