Sala Koncertowa NOSPR

Program

Youn Sun Nah
śpiew
Tomek Miernowski
gitary
instrumenty klawiszowe
Rémi Vignolo
bas
gitara basowa
perkusja

Youn Sun Nah wychowywała się otoczona muzyką i od najmłodszych lat dostrzegano jej talent wokalny, czemu trudno się dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że jej ojciec był dyrygentem chóru, a matka sławną artystką musicalową. Jednak kariera artystyczna nie była oczywistym wyborem dla dorastającej Youn Sun, skoro najpierw ukończyła ona studia filologiczne (literatura francuska), a następnie podjęła pracę w branży modowej. Estrada nie była jej jednak całkiem obca – już po studiach śpiewała gospel i zagrała niedużą rolę w musicalu, co rozbudziło w niej bardziej świadome zainteresowanie muzyką.

Jako frankofilka zapragnęła wykonywać francuskie chansons, ale znajomy poradził jej, że najlepszą metodą rozwinięcia z jednej strony techniki wokalnej, a z drugiej – swobody wykonawczej, jest jazz. W ten sposób 26-letnia Youn Sun Nah po raz pierwszy poważnie zainteresowała się jazzem, a dziś jest wokalistką znaną i cenioną na całym świecie. Entuzjazm szerokiej publiczności zapewnił Youn Sun Nah jej oryginalny repertuar, na który składają się ciekawie opracowane standardy jazzowe, chansons, kompozycje własne artystki oraz przeboje gwiazd muzyki popularnej: Metalliki, Stinga, Toma Waitsa, Joni Mitchell, George’a Harrisona czy Jimiego Hendrixa. Na jej płytach nie wolno też przeoczyć tradycyjnych tematów koreańskich, z kolei miłośnicy muzycy klasycznej będą mile zaskoczeni, odkrywając w dyskografii Youn Sun Nah utwory wielkich kompozytorów XIX i XX wieku: Skriabina, Piazzolli czy Albéniza.

W Katowicach artystce towarzyszyć będą amerykański muzyk i producent Tomek Miernowski (gitary, instrumenty klawiszowe, live electronics) oraz francuski basista i perkusista Rémi Vignolo.

Janusz Jabłoński


Youn Sun Nah

Youn Sun NahYoun Sun Nah urodziła się i wychowała w Seulu. Jej rodzinę fascynował głos – ojciec był dyrygentem chóru, matka zaś aktorką musicalową. Już jako dziecko pobierała lekcje gry na fortepianie, większość czasu poświęcała jednak zdobywaniu wykształcenia ogólnego – w roku 1992 ukończyła studia w dziedzinie literatury na Uniwersytecie Konkuk.

Rok po studiach na zaproszenie Koreańskiej Orkiestry Symfonicznej wystąpiła jako śpiewaczka gospel, stawiając tym samym pierwsze kroki na scenie oraz biorąc udział w pierwszych nagraniach. Doświadczenie to sprawiło, że została dostrzeżona jako artystka. Zaczęła występować w musicalach, a jej role spotykały się z uznaniem. W obliczu nowych możliwości, pojawiła się jednak konieczność dokonania wyboru: mimo iż jej kariera nabierała tempa, artystka nie była przekonana, czy idzie właściwą drogą. Ostatecznie postanowiła podjąć dalsze studia w dziedzinie muzyki i śpiewu.

Jako miłośniczka kultury francuskiej i francuskich chanson, jesienią 1995 roku przeprowadziła się do Paryża. Tam kontynuowała naukę w Institut National de Musique de Beauvais, Konserwatorium Nadii i Lili Boulanger oraz CIM – szkole jazzu i muzyki współczesnej. To właśnie tu znalazła swoje powołanie.

Około roku 2000 wyruszyła w pierwsze trasy koncertowe oraz zdobywała nagrody w konkursach i na takich festiwalach jak „La Défense” i „Jazz à Juan”. Na długiej liście otrzymanych przez artystkę wyróżnień znajduje się order Chevalier des Arts et des Lettres nadany w roku 2009 przez francuskie Ministerstwo Kultury, a także nagroda im. króla Sejonga za zasługi w dziedzinie kultury przyznana w roku 2013 przez rząd Republiki Korei.

Od roku 2007 Youn Sun Nah występuje w duecie z gitarzystą Ulfem Wakeniusem. W roku 2011 dołączyli do nich akordeonista Vincent Peirani oraz kontrabasista Simon Tailleu. W duecie, a później w kwartecie, podróżując między Paryżem i Seulem, wystąpiła na festiwalach w Montrealu, Marciac i Monterey, na Java Jazz Festival oraz na festiwalu w Montreux, gdzie w roku 2013 powierzono jej funkcję przewodniczącej jury w kategorii śpiewu. Kilka tygodni wcześniej jako przedstawicielka Korei Południowej została mianowana ambasadorką dobrej woli do spraw Międzynarodowego Dnia Jazzu organizowanego przez UNESCO.

Przez sześć sezonów artystycznych jej głos i osobowość czarowały i poruszały serca słuchaczy na całym świecie. W latach 2009–2015 dała około 500 koncertów, większość przy szczelnie wypełnionych salach koncertowych, oraz wydała trzy albumy, z których dwa uzyskały status złotych płyt we Francji i Niemczech (Same girl i Lento, ACT). W tym czasie otrzymała wiele wyróżnień (nagrodę francuskiej Académie du Jazz, niemiecką nagrodę Echo Jazz oraz koreańską nagrodę muzyczną), a także wystąpiła podczas ceremonii zakończenia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2014.

W roku 2015 Koreański Teatr Narodowy powierzył Youn Sun Nah funkcję dyrektora artystycznego festiwalu koreańskiej muzyki tradycyjnej Yeowoorak.

W maju 2017 roku ukazał się nowy album artystki: She Moves On. 


Tomek MiernowskiCieszący się uznaniem międzynarodowej krytyki i publiczności gitarzysta, producent, kompozytor piosenek oraz inżynier dźwięku, specjalizujący się w live electronics. Działa jako muzyk sesyjny. Współpracował dotychczas z takimi artystami, jak Mos Def, Son Lux, Rachel Platten, Elle King, Meg Mac, Darren Criss, Diane Birch, Chris Thile, Angus & Julia Stone, Dylan Saunders, Vulfpeck, Theo Katzman, Joey Dosik, Aaron Lee Tasjan, Hockey oraz The Brooklyn Boogaloo Blowout. Występował m.in. w ramach programów The Tonight Show i CBS This Morning. Zajmował się również produkcją muzyczną dla VH1 oraz Travel Channel.


Rémi VignoloUrodzony w 1972 roku francuski kontrabasista i perkusista. W latach 90. XX wieku studiował w New School w Nowym Jorku, kształcąc się u najbardziej cenionych artystów sceny jazzowej, takich jak Uri Caine, Ravi Coltrane, Mark Turner i Gerry Gibbs. Na długiej liście współpracujących z Vignolo muzyków znajdują się m.in. Éric Le Lann, Richard Galliano, Michel Legrand, Sylvain Luc, Stefano Di Battista, John McLaughlin, Louis Winsberg, Erik Truffaz, Toots Thielemans i Jacky Terrasson. Grę Vignolo można usłyszeć na albumach zarejestrowanych wspólnie z m.in. Stéphane’em Huchardem, Charlesem Aznavourem, Claude’em Nougaro oraz Charliem Wattsem. W roku 2015 pojawiła się debiutancka płyta artysty, Death of an Angry Man.